O Tygodniu bez Monitora

Czym jest Tydzień bez Monitora?

Tydzień bez Monitora to ogólnopolska akcja podczas, której rodziny, szkoły i całe społeczności na 7 dni powstrzymują się od korzystania z cyfrowej rozrywki na rzecz doświadczania radości życia w realu. Zamiast oglądania telewizji, surfowania po sieci czy korzystania z aplikacji i gier wideo, czytają książki, grają w gry planszowe i towarzyskie, rysują i tworzą własne projekty, spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi.

Tydzień bez Monitora ma stanowić przerwę od cyfrowej rozrywki na rzecz dbania o relacje rodzinne. Nie znaczy to, że masz przestać odbierać telefony czy wykorzystywać komputer do pracy lub nauki. Możesz dołączyć do akcji Tydzień bez Monitora i nadal korzystać z urządzeń multimedialnych, jednak jeśli czas który spędzasz przy wszelkiego rodzaju urządzeniach wyposażonych w monitory wykluczają Cię z relacji rodzinnych (łącznie z posiłkami), może warto zastanowić się czy czegoś w ten sposób nie tracisz.

Dlaczego warto dołączyć do TBM?

Niezależnie od tego, czy dzieci korzystają z urządzeń multimedialnych w „dobry” czy w „zły” sposób, to jasne, że cyfrowa rozrywka zdominowała życie zbyt wielu dzieci, zastępując wszelkiego rodzaju inne zabawy, które są integralną częścią zdrowego dorastania. Nadmierny czas spędzany przed ekranem jest powiązany ze słabymi wynikami w nauce, otyłością u dzieci oraz problemami ze koncentracją uwagi. Do tego, to przede wszystkim za pośrednictwem ekranów, dzieci narażane są na szkodliwe oddziaływanie marketingu.

Tydzień bez Monitora to doskonała okazja, aby zwiększyć naszą niezależność od rozrywki cyfrowej, w tym telewizji, gier wideo, smartfonów, tabletów i komputerów. Jest to szansa dla dzieci i dorosłych do ponownego połączenia się z otaczającym ich światem, zadbania o relacje rodzinne i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Jak dołączyć do TBM?

Uczestnikiem Tygodnia bez Monitora może być każdy, kto zdecyduje się przez tydzień nie marnować czasu na cyfrową rozrywkę, a zorganizować ten czas w inny – bardziej aktywny i kreatywny sposób. Jednak doświadczenie pokazuje, że zabawa jest lepsza, łatwiejsza i ma większą szansę na powodzenie jeśli decydujesz się dołączyć do TBM z całą paczką lub rodzina. Dlatego mamy nadzieję, że razem z nami staniesz się organizatorem TBM.

Tydzień bez Monitora możesz zorganizować w swojej klasie, szkole,  sąsiedztwie, stowarzyszeniu, lokalnej bibliotece lub jakiejkolwiek grupie społecznej. Organizatorzy i wolontariusze promujący Tydzień bez Monitora, mogą pomoc dzieciom i rodzinom odkryć zabawy, sposoby spędzania czasu wolnego i zajęcia na świeżym powietrzu. Jeśli nie możesz zorganizować całego tygodnia, zachęcamy byś rozważył udział jako gospodarz imprezy wolnej od monitora!

Jak zorganizować TBM

Organizacja Tygodnia bez Monitora jest łatwa i przyjemna, a żeby to jeszcze bardziej ułatwić, stworzyliśmy profesjonalny zestaw organizatora. Obejmuje on wszystkie sugestie, działania i materiały informacyjne, które są potrzebne by profesjonalnie przygotować się do akcji. Kliknij tutaj, aby pobrać swoją Instrukcję Organizatora TBM!