FAQ

Czy nie możemy „odłączyć się”  tylko na jeden dzień?

Wyłączenie monitorów lub choćby ograniczenie korzystania z nich na 7 dni pomaga uświadomić sobie, że życie bez nich jest możliwe i może być nawet fajne. Cały tydzień to wystarczająco dużo czasu by doświadczyć więcej zajęć i aktywności bez monitora  i rozwinąć satysfakcjonujące nawyki. Jednodniowe wyłączenie urządzeń cyfrowych jest łatwiejsze, ale nie daje wystarczająco dużo czasu na odpoczynek od hałasu i uświadomienie sobie jaki wpływ na nasze życie mają te urządzenia.

Czy wszystkie programy telewizyjne są złe?

Jednym z celów Tygodnia bez Monitora jest powstrzymanie się od oceniania, które programy są złe lub dobre, a skoncentrowanie się na odkrywaniu, tworzeniu, samodzielnym kreatywnym działaniu, od którego powstrzymują nas programy i urządzenia. Niezależnie od jakości mediów, nie ma wątpliwości, że dla większości dzieci, czas spędzony przed ekranem paraliżuje wszelkie inne działania i rekreację. Co jest niewątpliwie szkodliwe dla ich prawidłowego rozwoju, a wyłączenie tych urządzeń na kilka dni, może być katalizatorem do doświadczania i korzystania z otoczenia.

Nie powstrzymamy rozwoju technologicznego. Czy nie lepiej zaakceptować rzeczywistość jaką jest?

Technologia, niewątpliwe, w wielu przypadkach ułatwia nam życie, ale to nie znaczy, że dzieci mają spędzać ponad 7 godzin dziennie bezczynnie siedząc wpatrując się w poruszające obrazki lub bezmyślnie klikając w ekran tabletu. Nasze dzieci będą zdrowsze i szczęśliwsze, jeśli spędza mniej czasu przed telewizorem, grami wideo, smartfonem czy tabletem. Jednak musimy im pokazać, że można robić coś więcej niż bezczynnie siedzieć, przyłączając się całą rodziną i powstrzymując się od korzystania z urządzeń multimedialnych.

Czy zamiast zabierać dzieciom monitory, nie powinniśmy uczyć ich jak właściwie z nich korzystać?

Tydzień bez Monitora jest właśnie częściom doskonalenia sprawności we właściwym korzystaniu z technologii – czyli umiejętności i wiedzy kiedy należy urządzenia te wyłączyć. Nie można powiedzieć, że ktoś umie właściwie korzystać z mediów jeśli nie potrafi powstrzymać się od korzystania z nich nawet na kilka dni na rzecz doświadczania otaczającego go świata. Osoby najefektywniej korzystające z mediów to takie, które mają szerokie zainteresowania i doświadczenia, a komputery i inne urządzenia wykorzystują do analizowania, interpretowania lub przekazywania wiedzy o tym co widzą lub słyszą. Zamiast udawać, że godziny spędzane przed monitorami dają umiejętność sprawnego poruszania się w świecie technologii, dajmy dzieciom szansę szansę bawić się i grać w grupie, nawiązywać i budować relacje, testować swoje możliwości. Wszystko to pomoże im dołączyć do grona osób lepiej wykształconych, bardziej świadomych konsumentów – a tym samym wzbogaci ich umiejętności korzystania z mediów.

Czy potępiamy korzystanie z nowoczesnych technologii?

Nie jest tak, że potępiamy wszystkie technologie. Sami z nich korzystamy i wiemy, ze mogą pomagać w pracy, nauce czy organizacji pracy. Chodzi nam tylko o czas i nawyki jakich uczą się dzieci korzystając nadmiernie z mediów cyfrowych i konsekwencje do jakich nadmierne korzystanie z urządzeń prowadzi. Otyłość, trudności z koncentracją uwagi czy słabe wyniki w nauce w większości dotyczą dzieci, które swój wolny czas spędzają przez ekranami urządzeń cyfrowych. Jak pokazują badania ograniczanie czasu spędzanego przed monitorami na rzecz aktywności na świeżym powietrzu ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i rozwój społeczny oraz emocjonalny dzieci.

Czy decydując się na udział w Tygodniu bez Monitora muszę wyłączyć telefon? Co z korzystaniem z urządzeń multimedialnych w pracy lub przy nauce?

W żadnym wypadku nie namawiamy nikogo do rezygnacji z pracy, nauki czy zaprzestania rozmów telefonicznych. Głównym celem Tygodnia bez Monitora jest zrezygnowanie z używania urządzeń multimedialnych jako rozrywki lub sposobu spędzania czasu wolnego zamiast zabawy poza domem. Otaczające nas urządzenia są już na tyle wplecione w nasze życie, że ciężko rozróżnić kiedy używamy je do pracy, a kiedy traktujemy jako rozrywkę. Tydzień bez Monitora ma być okazją do tego, by zastanowić się nad wpływem czasu przed ekranami i urządzeniami elektronicznymi na nasze życie, czy nie zakłóca to naszego życia rodzinnego (łącznie z posiłkami).

Moi najbliżsi nie chcą się włączyć, co wtedy?

Uczestnictwo w Tygodniu bez Monitora jest dobrowolne i ma być przyjemnością, a nie obowiązkiem, dlatego też odradzamy zmuszanie kogokolwiek do uczestnictwa. Warto zaproponować najbliższym podjęcie takiego wyzwania ponieważ założenie jest takie, by był to czas spędzony z rodziną. Jednak jeśli Twoi bliscy nie są na to gotowi uszanuj ich wybór być może po jakimś czasie dostrzegą zalety wyłączenia monitorów. Ważne jest by była to ich własna decyzja.

Potrzebuję trochę ciszy i spokoju, kiedy wracam do domu. Jak mogę zająć dzieci, kiedy przygotowuję kolację lub sprzątam?

Najlepszym sposobem na to jest zlecić dzieciom zadania polegające na pomocy Tobie w kuchni lub przy porządkach. Jeśli nie możesz w taki sposób zająć dzieci to poproś je, by opowiedziały Ci jak minął im dzień lub przeczytały fragment lektury w czasie gdy pracujesz. Angażowanie dzieci w pomoc przy pracach domowych ma pozytywny wpływ zarówno na Ciebie (mniej spraw musisz zrobić sama) jak i na Twoje dzieci, ponieważ uczą się one dbania o swoje otoczenie i wykonywania prac, które niewątpliwie przydadzą się w życiu.

Okolica w której mieszkam nie jest bezpieczna. Czy nie jest lepiej, gdy moje dzieci będą siedzieć bezpiecznie przed monitorem w domu?

Wszystkie dzieci powinny mieć dostęp do bezpiecznych placy zabaw na świeżym powietrzu. Wszystkim rodzicom powinno zależeć na tym by to zmienić. Może przy okazji Tygodnia bez Monitora warto było by spróbować połączyć się z sąsiadami i porozumieć się z władzami miasta lub miejscowości, z której pochodzisz by wspólnie stworzyć takie bezpieczne dla lokalnej społeczności miejsce. Poza tym oprócz zabaw poza domem można czytać, grać w gry planszowe, piec, robić projekty artystyczne i wiele innych.

Czy powinniśmy planować każdy dzień podczas Tygodnia bez Monitora?

Niektórzy organizatorzy wolą  zaplanować zróżnicowane działania na każdy dzień, podczas gdy inni wolą planować tylko kilka zorganizowanych zajęć. Każde podejście może być zadowalające. W szkole jest możliwość zaplanowania wielu działań. Jednak organizatorzy zgadzają się, że dobrze jest mieć przynajmniej jeden zaplanowany dzień dla rodziny w ciągu tygodnia.

Czy jest jakiś skuteczny sposób by zachęcić nastolatki do udziału w akcji?

Postaraj się by zajęcia podczas Tygodnia  bez Monitora były zabawne i atrakcyjne dla dzieci. Można zachęcić nastolatków do potraktowania akcji jako wyzwania. Zachęć uczniów do dyskusji na temat znaczenia i wpływu mediów na życie dzieci i całych rodzin. Zorganizuj debatę, podziel uczniów na grupy, które przedstawią przeciwstawne poglądy. Użyj gotowych pomysłów na lekcje, by pobudzić dyskusję na temat kwestii czasu spędzanego przed telewizorem i takiej formy spędzania czasu wolnego. Możesz zmotywować swoich podopiecznych przyznając dodatkowe punkty dla uczestników, którzy zdecydują się prowadzić dziennik i opisać swoje doświadczenia w ciągu tygodnia. Organizatorzy Tygodnia bez Monitora mogą zachęcić do udziału lokalnych przedsiębiorców (księgarnie, kręgielnie itp.) do zaoferowania zniżki dla studentów, rodzin i osób, które przedstawią podpisaną Kartę udziału w Tygodniu bez Monitora. Konkursy i sportowa rywalizacja może również skutecznie zmotywować nastolatków.